אודות יהושע טוטנאור ז"ל

יהושע נולד ב–1932 לזאב והילדה טוטנאור , בבית הכרם בירושלים. יהושע גדל בבית בו עבודה וחינוך היו ערכים מקודשים ולפיכך בגיל צעיר מאוד (14) לצד לימודיו החל לעבוד עם אביו בבניית ציוד רפואי בבית המלאכה של האוני' העברית  בהר הצופים.

במהלך מלחמת העצמאות עסק יחד עם אביו בייצור חלקים לנשק עבור ההגנה לצד המשך ייצור המכשור הרפואי. לאחריה פתחו זאב ויהושע בית מלאכה עצמאי ששכן ברח' הנביאים . ההצלחה האירה לו פנים ובשנת 1960 הועתק בית המלאכה , לאזור התעשייה בגבעת שאול למבנה מודרני ומרווח (בסטנדרטים של התקופה ההיא) ונרשם כחברה בשם.... ניחשתם נכון טוטנאור בע"מ. שם זה נותר ללא שינוי ואף החברות הבנות ברחבי העולם נקראות בשם זה.

במהלך שנות השמונים עם הצטרפות של הבן הבכור רן, החל הייצוא לתפוס נתח גדל והולך במכירות החברה עד לקבלת החלטה אסטרטגית ששינתה כליל את פני החברה, לשלוח את רן בנו לארה"ב להקמת חברה בת בארה"ב שתמכור את מוצריה. לא עברה שנה וההצלחה האירה פנים ומהשוק האמריקאי החלו לזרום הזמנות בהיקף חסר תקדים ממחזור של 2 מליון דולר בשנת 1987 גדלה החברה ל-22 מיליון דולר בשנת 1993. ההצלחה לא סחררה את ראשו והשאירה אותו אדם צנוע המסתפק במינימום הנדרש לקיום בכבוד, כשכל ההון והמרץ ממשיכים להיות מופנים לפיתוח החברה ושגשוגה.

בסוף שנות התשעים ראה יהושע כי המבנה בירושלים צפוף ומונע ממנה להתפתח.לפיכך החל בתכנון מפעל חדיש ומרווח מהמובילים בעולם בחדשנות טכנולוגית. בשנת 2005 חנכה החברה את מפעלה החדש באזור התעשייה הר טוב (בית – שמש). מפעל זה הנו מהחדשניים והמודרניים בעולם כולו בתחום האוטוקלבים.

בזכות חריצותם של בני משפחת טוטנאור, זכה יהושע לראות איך נהפך השם טוטנאור משם של משפחה לשם של מותג עולמי בתחום העיקור. בהגיעו לגיל 65 קיבל יהושע את פרס התעשייה עבור פועלו למען התעשייה בישראל ותרומתו לקידום ייצוא תוצרת כחול – לבן לכל רחבי העולם. במקביל לפועלו בחברה לא זנח יהושע את אחריותו החברתית ובחר להנציח את אביו בדרך של מתן מלגות סיוע לסטודנטים משכבות חלשות ומהפריפריה במסגרת אגודת ידידי האוניברסיטה. זאת בנוסף לתמיכתו בבתי תמחוי, מוסדות צדקה ואף אגודת ספורט. יהושע בהתאם לאופיו עושה זאת ללא פרסום תוך שמירה על סודיות וכבודו של המקבל.

נפטר בגיל 79 והותיר אחריו את חווה רעיתו ושלושת ילדיו, רן, ליאור ושירלי.

יהי זכרו ברוך !

שתף: